Kuvendi rishpall hapjen e procedurës për vakancën në Gjykatën Kushtetuese

20:04 | 21/08/201920:040

Kuvendi i Shqipërisë ka shpallur këtë të mërkurë hapjen e procedurës së aplikimit për vendin vakant për një anëtar të Gjykatës Kushtetuese.

Në njoftimin e Kuvendit thuhet se rishpall hapjen e procedurës së aplikimit për të plotësuar vakancën e parakohshme të krijuar për shkak të mbarimit para afatit të mandatit të Fatos Lulos.

Lulo u shkarkua nga të dy shkallët e Vettingut për mosjustifikim pasurie.

Lëvizja e Kuvendit vjen në kuadër të procesit të nisur nga Këshilli i Emërimeve në Drejtësi për plotësimin e 6 vendeve bosh në këtë gjykatë, 3 nga të cilët duhet të emërohen nga presidenti e 3 nga parlamenti.

Gjykata Kushtetuese, aktualisht ka vetëm një anëtar, Vitore Tushën, por që të nisë funksionin e të ketë mundësi vendimmarrjeje duhen edhe të paktën edhe 5 anëtarë të rinj./ABC News Albania 24/7

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono