Kuvendi nis punimet, zgjedh Artur Metanin Inspektor të Lartë të Drejtësisë

19:00 | 20/01/202019:000

Me 98 vota pro, Artur Metani u zgjodh Inspektor i Lartë i Drejtësisë. Për 9 vitet e ardhshme, ai do të jetë personi që do të hetojë prokurorët, gjyqtarët, anëtarët e KLGJ, anëtarët e KLP, dhe Prokurorin e Përgjithshëm.

Artur Metani ka një karrierë të spikatur juridike dhe aktualisht mbante postin e Avokatit të Përgjithshëm të Shtetit. Megjithkëtë, kandidimi dhe përzgjedhja e tij u kritikuan nga opozita si kapje e drejtësisë nga Edi Rama, për shkak se Metani është vëllai i Eglantina Gjermanit.

Për këtë arsye, deputetja socialiste deklaroi qysh në fillim të seancës konfliktin e interesit, dhe nuk mori pjesë në votim.

Kuvendi miratoi edhe propozimin e Partisë Socialiste që Milva Ikonomi të jetë kryetarja e re e Komisionit të Ekonomisë në vend të Ahmetajt, dhe Mirela Kumbaro të jetë nënkryetare e Komisionit të Medias./abcnews.al

.

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono