Kuvendi miraton paketën anti-shpifje, Rama: Nuk pengojmë shprehjen, por shpifjen

20:00 | 18/12/201920:000

Parlamenti miratoi sot paketën anti-shpifje, e cila u abstenua vetëm nga Ditmir Bushati nga ana e Partisë Socialiste. Opozita e ndarë pro dhe kundër ligjeve, ndërsa kryeministri nuk mori pjesë në votim. Më herët Rama tha në seancë se ligji ishte i dakordësuar me ndërkombëtarët, dhe se nuk cënonte lirinë e shprehjes, por lirinë e shpifjes.

Kuvendi ndryshoi me 82 vota pro ligjin për AMA-n, dhe me  87 atë për AKEP-in, duke miratuar kështu paketën anti-shpifje. Rama nuk mori pjesë në votim, ndërsa nga Partia Socialiste abstenoi në të gjitha rastet Ditmir Bushati. Opozita u përça në votim, ndërsa gjatë shqyrtimit nen për nen, u votuan disa amendamente të propozuara nga Taulant Balla që kufizojnë rolin e AMA-s për të bllokuar portalet.

Më herët në seancë plenare, Edi Rama tha se paketa ishte dakordësuar 100 % me partnerët. Votimin e paketës anti-shpifje, veç kryeministrit Edi Rama, e bojkotoi edhe Rudina Hajdari, Ralf Gjoni dhe Myslym Murrizi./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono