Kuvendi diskuton për paketën antishpifje, Pëllumbi : Dekreti i Metës duhet rrëzuar

12:10 | 22/01/202012:100

Komisioni i Veprimtarisë Prodhuese këtë të mërkurë ka marrë në shqyrtim dekretin e kthyer nga Presidenti Ilir Meta për paketën antishpifje.

Këshilltari juridik i presidencës, Bledar Dervishi, ka deklaruar se kjo është një paketë që bie në kundërtim me dispozitat kushtetuese që mbrojnë të drejtat e lirisë së medias dhe të shprehjes.

“Paketa antishpifje bie ndesh me lirinë e medias dhe shtypit. Nuk është në harmoni me Konventën Evropiane të të Drejtave të njeriut.Me kete pakete AKEP-it i jepet e drejta të ekzskutojë vendimet e AMA-sduke u kthyer në një  mjet arbitrar dhe goditës ndaj fjalës së lirë”, tha Dervishi.

Gjithashtu ai ka theksuar faktin se paketa është kundërshtuar edhe nga ndërkombëtarët,  ku sipas tij zëdhënësja e Komisionit Evropian ka bërë thirrje për një mundësi për përmirësimi

Ndërkohë për relatorin Arben Pëllumbi, deputet i PS, dekreti i Presidentit duhet të rrëzohet, pasi sipas tij argumentat e Presidentit nuk janë të qenësishme.

“Argumentat e Presidentit nuk janë të qenësishme e për këtë nuk ka pse ta rishqyrtojmë këtë ligj. Gjykoj që të rrëzohet dekreti i Presidentit.” u shpreh Pëllumbi./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono