Kush janë sot nevojat imediate, Mediu: Duhet të jemi të përgjegjshëm para familjeve të viktimave

21:19 | 05/12/201921:190

I ftuar në “Mbrëmje në ABC” me Mirela Milorin, kreu i Partisë Republikane Fatmir Mediu është shprehur se dialogu politik është shumë i rëndësishëm në këtë situatë në të cilën ndodhet sot vendi, i cili edhe u godit nga një tërmet i fuqishëm duke shkaktuar dëme të mëdha.

“Ka ardhur koha që të ndërtohet një strukturë që ka efekt të shpejtë të ndihmës së parë, duhet një batalion i specializuar për shërbimet e emergjencës”, tha Mediu.

Ndër të tjera Mediu tha se Qeveria duhet të bëjë punën e qeverisë dhe njerëzit e punës duhet të bëjnë punën. Marrin autoritete që nuk i takon punën e specialistit. Kjo situatë ka nevojë për një kuptim të përbashkët, ajo pjesë e shëndoshë e shoqërisë shqiptare duhet të bashkohet, politika duhet të bëjë një hap me mbrapa për ti dhënë mundësi të mirës të ecë përpara.

Nuk jemi në nivelin  duhur, Ministria e Mbrojtjes duhet të bëjë një analizë se si duhet të menaxhojë situata të tilla.

“Samiti i NATO-s ishte i një rëndësie të veçantë, duhet parë si ndërtimi i një strukturë ushtarake që i shërbejnë vendit. Ne si forca politike duhet të japim mbështetjen e duhur”, u shpreh Mediu.

Sa i përket rrjetit 5G që është dhe shumë i diskutuar, sipas tij ka një efekt shumë të rëndësishëm, benefitet sipas Mediut janë rreth 3 trilion dollarë.

Në një kohë kur vendi po përballet më goditjen që mori nga tërmeti Mediu thotë se zgjedhjet e parakohshme duhet të ishin bërë kohë më parë, “jemi në një situatë traume shoqërorë edhe pse zgjedhjet gjithmonë ngjallin shpresë. Ai thekson se nuk do të ndikonin negativisht në një situatë të tillë, por këto zgjedhje nuk mund të bëhen për një moment afatshkurtër./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono