Kush ishte grupi që hidhte fishekzjarre drejt Kuvendit (Video)

22:51 | 02/06/201922:510

Pasi u zhvendosën drejt godinës së parlamentit, protesta e opozitës është shoqëruar me tensione. Tubuesit hodhën mjete piroteknike në drejtim të policisë. Ata përdorën flakadanë, tymuese, kapsolla, por edhe fishekzjarre.

Në një video të siguruar nga ABC News përpara Kuvendit duket momenti, kur ndaj policisë lëshohen fishekzjarre. Siç shikohet në video janë disa persona të paidentifikueshëm pasi janë me kapuç, të cilët lëshojnë fishekzjarre në drejtim të uniformave blu.

Mirëpo për shkak se shpërthimi nuk ka shkuar siç duhet të gjithë pjesëmarrësit në rreshtin e parë, duke përfshirë gazetarë dhe protestues, kanë qenë të rrezikuar për të pësuar lëndime.

Ndërkohë pak më vonë edhe efektivët e policisë kanë reaguar ndaj turmës duke përdorur gaz lotsjellës disa herë. Ata hodhën edhe ujë ndaj turmës. Gjithashtu gjatë gjithë kohës i kanë bërë thirrje organizatorëve të tubimit Lulzim Basha dhe Gazment Bardhi që të marrin masa të menjëhershme që protestuesit te ndërpresin veprimet e dhunshme pasi dëmtojnë dhe rrezikojnë jetën e punonjësve të policisë./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono