VIDEO/ Tmerr i banorëve dhe policisë: Kush ishte Dritan Haxholli

15:14 | 16/10/201915:140

Banorët në Kavajë e njihnin si person agresiv dhe inatçor Dritan Haxhollin, por frikë e kishin edhe punonjësit e policisë. 41-vjeçari jetonte me nënën e tij dhe e bija e takonte herë pas here.

Banorët në periferi të Kavajës, ajo që quhet lagja numër 4, e njohin mirë Dritan Haxhollin. Por askush nuk do të flasë publikisht për 41-vjeçarin.  Në një shtëpi private, jetonte vetëm me nënën e tij. I divorcuar herë pas here vizitohej nga e bija 15 vjeçare.

Një fqinj kujton se pas kthimit nga emigracioni disa vite më parë, burri që u vra në shtëpinë e ish të dashurës, u shfaq me profilin e një njeriu të zemëruar.  Burime të ABC News në prokurorinë e Kavajës treguan për një person që përdorte lëndë narkotike dhe që ishte në mbikëqyrje për trafikim të tyre.

Ishte karakter i vështirë, i inatosur dhe i egër, me një rreth të kufizuar miqsh që më shumë vinin nga jashtë Kavajës. Kështu njihej në opinion. Me ardhjen nga Greqia, u shtuan dhe lajmet për krimet të mundshmë jashtë kufirit.

EKSKLUZIVE/ Dritan Hoxholli duhej të ishte në burg natën që shkoi për të vrarë

“Ka bërë burg shumë atje dhe këtu”, thotë një banor i lagjes. Njerëzit e kishin frikë. Të njëjta referenca gjen edhe në Policinë e Kavajës. Një punonjes i komisariatit kujton se në një rast shkuan për ta arrestuar.

Dikush që e njihte mirë Haxhollin u doli para dhe u preu rrugën. Ku shkoni pa përforcime, do t’u vrasë. Në shtëpinë e tij ka dhe antitank. Ka gjuajtur me të. Policet u zbrapsën kurse dëshmitë për kanosje e kërcënime sa vinin dhe shtoheshin në popullatë.

Lajmi se Dritan Haxhollin nuk mund ta arrestonte kush shkoi deri në Policinë e Shtetit. Një zyrtar i tha ABC News se ishte përgatitur plani dhe operacionet do të niseshin ne Kavaje për ta kapur jo më larg se një dite pasi ndodhi ngjarja.

Dhe kur ai u vra në shtëpinë e Marsida Qatjes për policinë rasti u pa si lehtësim. Më pak shpenzime, më pak rrezik./Redaksia e korrepondentëve-ABC News Albania

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono