Kush do ta menaxhojë procesin zgjedhor të 30 Qershorit? Përgjigjet Gjylameti

16:49 | 28/06/201916:490

Deputetja e Partisë Socialiste, Blerina Gjylameti, deklaroi këtë të premte se menaxhimi i procesit zgjedhor të së dielës do të kryhet nga përfaqësues të partive politike ndhe përfaqësuesve të shoqërisë civile.

E pyetur nga gazetarja Juli Xhokaxhi se kush i ka përzgjedhur përfaqësuesit e KQZ-së, Gjylameti deklaroi se ata janë persona që aplikojnë vetë pas thirrjeve të KQZ-së.

Juli Xhokaxhi: Kush do t’i numërojë votat, kush do ta menaxhojë procesin, të zgjedhjeve të së dielës?

Blerina Gjylameti: I menaxhojnë sipas formulës që është bërë përfaqësuesit e forcave politike dhe po ashtu nga shoqëria civile.

Juli Xhokaxhi: Kush i ka zgjedhur përfaqësuesit e shoqërisë civile?

Blerina Gjylameti: Përfaqësuesit e shoqërisë civile janë persona që aplikojnë vetvetiu. Nga ana e KQZ kemi pasur thirrje për persona që aplikojnë nga shoqëria civile për t’u bërë pjesë si anëtarë të Komisioneve të Administrimeve Zonale, KQV apo dhe VNV që janë vendet e numërimit. Po ashtu kemi 44 organizata ndërkombëtare dhe kombëtare që do të vazhdojnë të gjithë procesin përtej atyre që janë të OSBE/ODHIR që janë vëzhgues afatgjatë dhe afatshkurtër. Ndërkohë ne e dimë fare mirë që vëzhgimi tashmë prej disa vitesh është proces transparent, pra është i regjistruar gjatë gjithë kohë, tavolinat e numërimit janë të regjistruara gjatë gjithë kohës dhe kushdo ka të drejtë ta ankimojë procesin dhe të vëzhgojë./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono