Kurti reagon për dy marrëveshjet me Serbinë: U nënshkruan pa dijeninë e qeverisë sonë

22:48 | 14/02/202022:480

Në një reagim në “Facebook” pas nënshkrimit të marrëveshjes me Serbinë për hekurudhën dhe autostradën, kryeministri i Kosovës Albin Kurti shprehet se gjithë procesi i negocimit është bërë nga qeveria paraardhëse.

Sipas tij, zyrtarët e autorizuar nga ish-ministri Pal Lekaj që nenshkruan marrëveshjen, nuk kanë marrë autorizim nga Qeveria e re as për të negociuar e as për të nënshkruar marrëveshje.

Kurti shkruan se as teksti i marrëveshjes nuk është bërë i njohur për publikun e për Qeverinë dhe kane qarkulluar drafte të ndryshme jozyrtare. Megjithe rendesine e te tilla marreveshjeve, kryeministri Kurti thekson se procesi duhet të jetë transparent, rezultat i një negocimi të mirëfilltë dhe në respektim të plotë të sovranitetit dhe ligjeve të vendit./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono