Kurti në ABC News: I besoj Ramës kur thotë që është kundër shkëmbimit të territorit

20:23 | 26/10/201920:230

Në një intervistë ekskluzive përballë gazetares Mirela Milori kreu i Lëvizjes Vetëvendosje foli për takimin me kryeministrin Rama. Kurti thotë se e beson Kryeministrin Rama që nuk e mbështet shkëmbimin e territorit.

“Kishim një takim 5 orësh, kishim një ndeshje miqësore 5 oreshë, e cila u ndërpre për 45 minuta kur erdhi Depardie. Më pas ne vazhduam për temat e rëndësishme për Shqipërinë e Kosvën e të dyja bashkë.

Kryeministri nuk e mbështet shkëmbimin e territorit, territori nuk është mall për shkëmbim. Besoj se pavarësisht me kryeministrin e Shqipërisë mund të kemi dallime e të përbashkëta jonë na imponojnë që të bahskëpunojmë si dy qeveri më mirë. Ashtu më tha dhe ashtu dua dhe më duhet të besoj”.

Sipas tij intervista e kryeministrit Rama për një gazetë zvicerane, ku shprehej se ishte natyrale për të patur dhe korrektime të vogla mes Kosovës e Serbisë, Kurti e sheh si mbështetje për presidentin e Kosovës, ndërsa shton se Rama duhet t’i përmbahet fjalës së tij të parë kur tha: “President Vuçiç njihe pavarësinë e Kosovës”.

“Konsiston te mbështetja për Presidentin e Kosovës që mbështeti dhe shpalli veriun si dhuratë të ministrit famëkeq Ramkoviç dhe provoi ta bëjë më të gjerë dhe legjitim aventurën e tij personale, akrobacionin e rrezikshëm në këto pazare me serbinë. Konsiderohej korrigjim i dhimbshëm pse do të duhej të quhej korrigjim dhe në anën tjetër kishim Vuçiç që e qunate me një fjalë “rasgranishenje”, në serbisht i bie delimitim, përkufizim, përcaktim kufijsh, prakoncepti i Vuçiçit është racist, dhe kryeministri i Shqipërisë nuk i dilte dot kudnër Presidentit të Kosovës dhe unë mendoj se Rama duhet t’i përmbahet fjalës së tij të parë kur tha: “President Vuçiç njihe pavarësinë e Kosovës”. /abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono