Kupa e botës ngre siparin/ Rusia ndryshon traditën e ceremonisë hapëse

17:06 | 14/06/2018

Në Rusi ka nisur të enjten Kampionati Botëror i ftubollit, për mbarëvajtjen e të cilit presidenti Putin ka vënë bast reputacionin e tij. Por duket se rusët nuk janë kujdesur shumë për ceremoninë e eventit, e cila ndryshe nga më parë ka qenë më e shpejtë dhe më e shkurtër.

Kampionati Botëror i futbollit ngriti të enjten pasdite siparin, me ceremoninë hapëse në stadiumin “Luzhniki” të Moskës, që i parapriu takimit Rusi-Arabi Saudite. Por ndryshe nga ceremonitë e mëparshme, që kanë qenë të gjata dhe me koreografi të larmishme që pasqyronin kulturat e vendit mikpritës, ajo e këtij viti ka qenë diçka më e shpejtë, më e gjallë, por edhe më e shkurtër. Protagonisti kryesor ka qenë pa dyshim këngëtari britanik Robbie Williams, i cili pushtoi skenën e improvizuar në fushën e lojës, ku këndoi hitin e vitit 1998 “Let me entertain you”, por ku edhe nuk hoqi dorë nga zakonet e tij. Ndërkohë, kampioni i Botës i vitit 2010, portieri Iker Kasillas, i shoqëruar nga modelja ruse Natalia Vodianova, bëri dorëzimin e trofeut. Përpara ndeshjes nuk pati fjalime, përveç përshëndetjes së shkurtër të presidentit Putin.

“Rusia është një vend që e do futbollin dhe në fakt, me këtë sport ka qenë dashuri me shikim të parë që në ndeshjen e parë që është luajtur këtu, në vitin 1897”, tha Putin.

Presidenti uroi që tifozët t’ia kalojnë mirë gjatë qëndrimit në Rusi, një vend sipas tij i hapur, mikpritës dhe me njerëz që ndajnë vlerat.

 “Kjo lojë spektakolare na bashkon të gjithëve në një skuadër të vetme”, tha Putin. /abcnews.al


Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono