Kupa e Botës/ Çfarë duhet të dini për ceremoninë hapëse “Rusi 2018”

22:16 | 13/06/2018

Kupa e Botës përveç futbollit ofron edhe kulturë. Në ceremoninë hapëse që do të mbahet të enjten në stadiumin “LUZHNIKI” të Moskës, sportdashësit do të kenë mundësi të njihen me traditat ruse, që do të prezantohen përmes valleve tipike të vendit mikpritës.

Përveç lojës, një tjetër aspekt i rëndësishëm i Kupës së Botës që nis të enjten në Rusi është edhe ceremonia hapëse. Evente të tilla, të cilat i paraprijnë ndeshjes së parë, përbëjnë një shans për vendin mikpritës për të treguar kulturën dhe traditat përmes valleve dhe performancave të tjera. Këtë vit, ceremonia do të mbahet në 14:00 me orën lokale të Rusisë, në 18:00 me orën tonë. Ndërkohë, dy orë më vonë do të luhet ndeshja e parë, Rusi-Arabi Saudite. Ceremonia do të mbahet në stadiumin “Luzhniki” të Moskës, ku do të luhet edhe finalja e turneut. Bëhet fjalë për stadiumin më të madh dhe kombëtar të Rusisë, që mund të presë 80 mijë tifozë e ku më parë janë zhvilluar një mori eventesh sportive. Ai ishte vendi ku së fundmi Rusia luajti me Brazilin, e ku ekipi amerikano-jugor fitoi 3-0. Gjithashtu, atje kanë performuar yje të muzikës botërore si Red Hot Chili Peppers, Michael Jackson, Madona dhe Metallica. Pa harruar natyrisht ndeshjen finale të edicionit të vitit 2008 të Ligës së Kampioneve, ku Manchester United mundi Chelsean me penallti. Ceremonia do të drejtohet nga Ëill Smith dhe Nicky Jam, që së bashku me Era Istrefin do të këndojnë këngën-himn të këtij botërori, “Live it Up”. Përveç ceremonisë, ku do të interpretohen edhe valle tradicionale ruse, do të ketë një tjetër koncert në Sheshin e Kuq të Moskës, ku do të këndojnë yje si Placido Dominguez dhe Juan Diego Flores. Botërorin e kaluar, i mbajtur në Brazil, ishin këngëtarët Shakira dhe Pitbull që udhëhoqën ceremoninë hapëse me hitin “Ëe Are One”, që u pasua nga valle tradicionale braziliane dhe koreografi të tjera. Në Kupën e Botës të vitit 2010, në stadiumin “Soccer City” të Johanesburgut performuan këngëtarë dhe valltarë afrikano-jugorë, ndërsa në 2006, në Gjermani, protagonist ishte një grup muzikor bavarez, me veshjet karakteristike vendase. /abcnews.al


Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono