15:58 | 26/01/2019

Lulzim Basha ka shpallur një stinë protestash që do kulmojnë më 16 Shkurt në Tiranë, sipas tij deri në largimin e Edi Ramës. Me një ekip të ri, të zgjedhur prej tij, kjo lëvizje e selisë blu, ende nuk po impakton publikun. Ku po shkon Lulzim Basha? Eshtë pikëpyetja që ngre këtë javë Mimoza Kociu me Politika në ABC News.

Emrat e kryesisë së re të PD monopolizuan debatin publik, duke u përdorur madje edhe si matës për suksesin e aksionit të ri, protestave. Selia blu pati një ritëm çuditërisht të ngadaltë e nuk arriti ta orientonte debatin tek kauza e re. Ky vakuum strategjie u mbush me skepticizmin e njohur ndaj Lulzim Bashës. Interesant mbeti qasja e butë e Kryeministrit ndaj aksionit të ri opozitar, që synon ta largojë përmes protestave. Edi Rama pati komoditetin ta justifikonte si nevojë për energji, krizën që i detyroi ndryshimin e 70% të kabinetit qeveritar. Delegoi aty ku deshi detyrën e ministrit të Jashtëm, e gjeti kohën edhe për artin e vet, e të premten hapi ekspozitën e radhës në Berlin.

Po çfarë ndodhi javën politike që lamë pas?

Vendimin për të zbritur në sheshet e Shqipërisë, deri në largimin e Edi Ramës, Lulzim Basha e përsëriti në seancën e parë të sesionit të ri parlamentar, të hënën e javës politike që lamë pas. Përballë kishte një Kryeminister që komoditetin e reflektonte në pamje. Sapo ka ndryshuar 70% të qeverisë, një lëvizje me të gjitha tiparet e një krize, por Basha zgjodhi të luantë kartën e pakënaqësisë së socialistëve që nuk u konsideruan për ato ndryshime.

Lulzim Basha u largua, por Edi Rama nuk mund të lejonte që ajo pakënaqësi që nuk është më secret, të mbillej aq hapur në sallën e Kuvendit. U kujdes të theksonte se objektivi i Bashës ishte PS, e jo ai si kryetar i saj. Vazhdon t’i ketë konstante 78 votat në Kuvend. I pati edhe pro miratimit të tij si ministër i Jashtëm. Megjithatë diçka i kishte mbetur pa thënë në seancë, e prandaj thirri mediat në oborrin e Kuvendit.

Marrëdhënia me Metën u lexua që të nesërmen, në ceremoninë e betimit si ministër i Jashtëm. E para, media nuk u njoftua për atë ceremoninë. Një pritje e thjeshtë protokollare në hyrje dhe Rama iu drejtua direkt sallës së ceremonisë. Në raste të tilla ekziston një traditë mikpritjeje disaminutëshe në zyrën e Presidentit, por që në rastin e Edi Ramës mungoi. Në pamjet e përcjella nga zyra e shtypit e kreut të shtetit, ceremonia ishte krejt formale. Kryeministri shoqërohej nga numri 2 i PS, Taulant Balla dhe sekretari i përgjithshëm i Kryeministrit. Ndryshe nga ceremonia e betimit të ministrave të rinj, Edi Rama e kreu gjestin protokollar të fotos me kreun e shtetit. Pamjet nuk e fshihnin gjendjen emocionale të të dyve, njëlloj si ky njoftim me tone shpotie i presidencës, se ministri i Jashtëm u betua para Presidentit.

Por Edi Rama kishte tjetër gjë në mendje. E testoi shprehjen proverbiale të Shtatorit 2013, se nuk keni parë asgjë akoma, të mërkurën e javës politike që lamë pas, kur mediat u njoftuan për kalimin e stafetës te MEPJ. Ditmir Bushati, që gati 6 vitet në krye të diplomacisë i mbylli me arritjen historike të marrjes së drejtimit me rotacion të OSBE nga shqipëria, nuk e fshehu tonin sfidues, për postin që u detyrua të dorëzonte. Tirada e hollë e Ditmir Bushatit, nuk pati kohë të ngjiste, sepse Edi Rama bëri lëvizjen e papritur.

Unë i nënshkruari Edi Rama, i delegoj z. Gent Cakaj, detyrën e drejtimit të Ministrisë së Jashtme”.

Asgjë nuk kishte ndryshuar insistimin për t’ia dhënë 28-vjeçarit Gent Cakaj, detyrën që i mohoi kreu i shtetit. Në paraqitjen e objektivave të Ministrisë së Jashtme, Gent Cakaj nuk harroi vlerësimin e përsëritur për Ramën, vëmendjen për socialistët dhe kritikët e tij. Pas aktit të ushtrimit të pushtetit nga Rama, Meta reflektoi pakënaqësi. Por me Ramën ka disa çështje pezull. Dy ligjeve të kthyera në Kuvend, i shtoi edhe propozimin e dytë për kreun e KLSH, pas Vitore Tushës që u rrëzua nga socialistët. Propozoi emrin e këshilltarit të tij për sigurinë kombëtare, Bahri Shaqiri, i diplomuar si jurist e me një licencë auditimi.

Por socialistët nuk duken dakord me kandidaturën e ish kreut për 7 vite të SHISH, shkarkimin e të cilit nga Nishani me kërkesë të Berishës Kryeministër, vetë Edi Rama e pati dënuar. Në atë kohë Shaqirit iu ofrua detyra e këshilltarit të Ministers së Mbrojtjes Kodheli që e mbajti pak, për t’u paraqitur si propozim i LSI për zv/ministër i Transporteve, nga ku u largua me kalimin e LSI në opozitë, për të shkuar pranë Presidentit Meta si këshilltar për sigurinë. Një arsye në dukje e fortë që Rama ta rrëzojë edhe propozimin e dytë të Metës.

Në këtë panoramë Lulzim Basha duket më i tërhequr, të paktën publikisht. U deshën dy mbledhje të kryesisë së re, një e kolegjit të kryetarëve, e një mbledhje grupi parlamentar, që të vendosej se protesta në Tiranë do mbahej më 16 Shkurt, e do paraprihej nga protesta në rrethe, duke nisur nga 4 Shkurti. Nënkryetari i konfirmuar i PD, Edi Paloka, pas mbledhjes së grupit parlamentar, ku Basha mungonte për arsye shëndetësore, u kujdes të nënvizonte se të majtë e të djathtë kanë të njëjtin problem. Mungesa e një strategjie komunikimi të këtij aksioni të PD, i la hapësirë analizës së kryesisë së re, në funksion të kauzës së protestave, e peshë morën kritikët e Bashës.

Eshtë e njohur mungesa e kimisë së ish-nënkryetares demokrate Topalli me Lulzim Bashën, që si kryetar, e la jashtë Kuvendit. Por me eksperienca 22-vjecacre në PD, Topalli bën analizën e saj në formë akuze. Një orë më vonë, të njëjtën mbrëmje, Lulzim Basha pati një mbrojtës të fortë të aksionit të vet opozitar. Po aq interesant është edhe kujdesi i Berishës, ndaj qëndrimeve të ish-bashkëpunëtores së tij të ngushtë.

Një kortezi që e ruan edhe vetë Jozefina Topalli, kur e shmang Berishën nga lista me 4 personave që ka identifikuar, se po mbajnë peng të ardhmen e shqiptarëve.

Po çfarë po bën vallë Edi Rama në këtë situatë? Ka gjithë hapësirën të prodhojë imazhin se ndryshimi i qeverisë, nuk ishte shenjë krize, por nevojë për përmirësimin e gjërave. Dy janë ministrat protagonistë, Besa Shahini që po merret me studentët dhe Belinda Balluku ministrja e re e Infrastrukturës e Energjitikës, që po rishikon kontrata të paraardhësve të vet. Por në rastin e studentëve në komunikim u përfshi edhe Kryeministri. Bashkëbisedimi në Elbasan ishte i qetë, por në Tiranë, studentët janë të ndarë mes protestës, bojktotit e mësimit. Ka një stituatë pa zgjidhje tek Fakulteti Juridik, ku bojkoti i disa studentëve ka bllokuar mësimin edhe për studentë që duan mësim. As dekani i këtij fakulteti e as rektori Mynyr Koni, nuk e gjetën gjuhën me studentët që kërkojnë plotësim të 8 kërkesave të hershme e anullim të ligjit për arsimin e lartë. Në fakt javën politike që lamë pas, kundër ligjit janë shprehur tashmë me vendim edhe trupat e pedagogëve të disa fakulteteve, filologjiku, shkencat sociale, shkencat e natyrës e gjeologjiku. Por ndyshe nga studentët, pedagogët ende nuk kanë gjetur vëmendjen e Kryeministrit.

Javën politike që lamë pas, u duk se Lulzim Basha delegoi artikulimin publik opozitar. Daljet nga selia blu janë sistematike, me denoncime të ditës, e pa një adresim strategjik tek protestat. E qëndrueshme mbetet protesta e cdo pasditeje tek unaza e re, me deputetin Klevis Balliu. Ndërkaq aleatët e Bashës, ndjejnë një mungesë koordinimi

Lulzim Basha u dënua me 50 mijë Lekë për shpifje nga gjykata penale, pasi deklaratat e tij në parlament ku akuzoi Taulant ballën si i përfshirë në futjen në shqipëri të një sasie eurosh me Toyota Yaris në Durrës, u gjykuan si denigrim i nr 2 të PS, ndërsa hetimi për pronësinë e 3.4 milionë eurove që u kapën në Durrës vazhdon.

Në fakt standardet e vettingut i vuri dy herë në pikëpyetje javën politike që lamë pas, sekretari i ri ligjor i PD, juristi me eksperiencë Clirim Gjata. Dëgjesa para KPK, e kreut të prokurorisë së krimeve të rënda Donika Prela, u dominua nga rezervat e shprehura ndaj saj, nga përfaqësuesi i ONM Theo Jacobs, për evasion fiskal.

Dy janë datat e rëndësishme për vendin 5 muaj më vonë: zgjedhjet vendore e opinionin e KE për hapjen e negociatave. Rumania që mori presidencën 6 mujore të BE, e paraqiti si prioritet hapjen e negociatave me Shqipërinë e Maqedoninë. Por edhe pas këtij lajmi të mirë, ambasadori i BE në shqipëri vazhdon të nënvizojë dy pika të nxehta: reformën zgjedhore bashkëpunim mes aktorëve politikë

Kërkesa e Bashës duket një deja-vu, por ndryshe nga 2017-a, mazhoranca nuk po refuzon prerazi. Sali Berisha kujdeset ta justifikojë atë marrëveshje që ende i peshon Lulzim Bashës, si një test se me Edi Ramën nuk ka zgjedhje të lira

Protesta e fundit e Lulzim Bashës i takon 27 janarit 2018, ku kërkohej largimi i Edi Ramës dhe krijimi i një qeverie antimafia. Më shumë se një vit më vonë, Lulzim Basha ka të njëjtën kërkesë, i mbështetur edhe nga denoncimet sistematike për qeverinë, një pjesë nën hetim nga prokuroria. Ritmi i ngadaltë publik i javës politike që lamë pas, krijoi hapësira që u mbushën me skepticizëm, e Lulzim Basha duhet të provojë se mund t’ia dalë të frymëzojë me strategjinë dhe ekipin e zgjedhur prej tij./abcnews.alRreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono