Kryesia e re e PD, përfaqësimi gjeografik në bastionet e zonat sfiduese

17:15 | 20/01/2019

Kur hartohet një listë me emra ka gjithmonë pakënaqësi nga radhët e atyre që nuk e gjejnë veten aty. Por më shumë se kjo, një kryesi partie është edhe përfaqësim i elektoratit në të gjithë vendin.

Ndër 15 emrat e votuar për anëtarë të kryesisë së Partisë Demokratike 10 vijnë nga radhët e deputetëve, të tjerët kanë mbajtur detyra brenda strukturave të selisë blu. Gjeografikisht duket se nuk është e gjithë Shqipëria brenda kësaj kryesie. Konkretisht, Tirana renditet qarku më i përfaqësuar me anëtarë të zgjedhur në kryesi.

Jorida Tabaku- Qarku Tiranë

Grida Duma- Qarku Tiranë

Oriola Pampuri- Qarku Tiranë

Pas kryeqytetit qarqet me më shumë të përfaqësuar janë ai i Durrësit dhe i Dibrës.

Nga qyteti bregdetar që ka humbur thellë dy zgjedhjet e fundit janë dy deputetë, kryesuesi i listës së deputetëve Oerd Bylykbashi dhe Florjon Mima. Dibra përfaqësohet me kryesuesen e listës Dhurata Çupi dhe të deleguarin e kryesisë së mëparshme Kreshnik Çollaku.

Shkodra, Bastioni i PD ka si përfaqësuese deputeten Izmira Ulqinakun. Një tjetër zonë e djathtë Kukësi përfaqësohet me deputetin e vetëm të PD-së, Flamur Noka.

Elbasani, qarku ku kryedemokratik Lulzim Basha ka triumfuar në vitin 2009, ka si përfaqësues, deputetin e vet Endri Hasa. Një qark i madh si Fieri përfaqësohet nga kryesuesi i listës së deputetëve në këtë zonë: Enkelejd Alibeaj

Ndërsa Korça përfaqësohet me një anëtar të Këshillit Kombëtar që është Fatbardh Kadilli. Qarqet Gjirokastër, Berat  e Lezhë nuk e gjejnë asnjë deputet që t’i përfaqësojë. As midis emrave të kryetarë të komisioneve përkatës e sekretarëve të përzgjedhur.

Kryetari demokrat ka paralajmëruar stinë protestash në mbarë vendin. Mbetet për t’u parë se cilët do të jenë ata që do të merren me organizimin e strukturave në degët e partisë në qarqet Gjirokastër Berat e Lezhë./abcnews.alRreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono