Kryeministrja e Zelandës së Re bashkë me foshnjën në OKB

19:08 | 25/09/201819:080

Jacinda Ardern ka hyrë në histori duke u bërë liderja e parë botërore që merr me vete foshnjen e saj në punimet e Asamblesë së Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara. Fëmijës i është bërë akreditimi me titullin: “Bebja e parë e Zelandës së Re”.

Kryeministrja e Zelandës së Re, Jacinda Ardern, ka tërhequr vëmendjen e publikut, pasi në mbrëmjen solemne në selinë e Kombeve të Bashkuara në New York, u paraqit bashkë me foshnjen e saj tre muajshe Neve Te Aroha. Në prag të sesionit të rregullt të 73-të të Asamblesë së Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara në Neë York, u mbajt Samiti i Paqes, kushtuar 100 vjetorit të lindjes së ish liderit të Afrikës së Jugut, Nelson Mandela. Vëmendjen më të madhe në mbrëmjen në fjalë, e tërhoqi shefja e qeverisë së Zelandës së Re, Ardern, e cila gjatë gjithë kohës, mbante në duar beben tre muajshe.

E përditshmja “Herald“, shkruan se bashkëshorti i kryeministres, Clarke Gayford, i pranishëm në mbrëmjen, publikoi në Twitter akreditimin me të cilin bebes i është lejuar prania në event. Akreditimi ka qenë i titulluar “Bebja e Parë e Zelandës së Re”.
“Për fat të keq, nuk munda t’i fotografoj fytyrat e befasuara të anëtarëve të delegacionit japonez kur hynë në dhomën ku po bënin ndërrimin e pampersit”, shkroi Gayford. Kryeministrja Ardem, pritet t’i adresohet Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së më 27 shtator dhe nuk do të ishte aspak surprizë nëse sërish shfaqet në shoqërinë e “bebes së parë të Zelandës së Re”. Pas ish kryeministres së Pakistanit, Benazir Bhutto, Arden është kryeministrja e dytë që lind gjatë mandatit qeverisës. Ndërsa është liderja e parë që shkon në punimet e Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së bashkë me foshnjen./abcnews.al


Për t’u bërë pjesë e grupit klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI ABC NEWS ALBANIA: https://www.facebook.com/groups/AbcNewsAlbaniaGroup

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono