Kryeministri Zoran Zaev paralajmëron shkarkime të reja

17:13 | 08/05/2019

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev vijon me ndryshimet në qeverinë e tij, duke deklaruar se gjatë javës priten shkarkime të reja. Deklarata e tij se cilido që nuk jep rezultatet në punë do i nënshtrohet “fshesës”, ka shkaktuar jo pak reagime.

Pas përfundimit të raundit të parë të zgjedhjeve presidenciale dhe rezultatit të ngushtë mes kandidatit të koalicionit qeveritar dhe të opozitës, Kryeministri Zaev paralajmëroi ndryshime në kabinetin e tij qeveritar, por edhe në administratën shtetërore, duke dërguar mesazhin se të gjithë ata që nuk janë të përkushtuar në punë dhe nuk kanë dhënë rezultate do t`i nënshtrohen “fshesës”.

Një ditë pas zgjedhjeve dha dorëheqjen Ministri i Kulturës Asaf Ademi, për shkaqe shëndetësore, por në fakt kjo u interpretua si fillimi i “fshesës” së Kryeministrit. Një gjë është e sigurtë, ndryshime në kabinetin qeveritar do të ketë.

Termi “fshesë”, të cilin e përdori kryeministri kur paralajmëroi ndryshime në ekzekutiv, e ofendon zëvendësin e tij, Bujar Osmanin.

Partnerët e koalicionit në ditët në vazhdim, do të diskutojnë edhe debatin për ndryshimet që do të pasojnë, por një është e sigurt, Deskoska nuk kthehet në Ministrinë e Arsimit.

Nuk kthehem në Ministrinë e Arsimit. Nikolla Todorov nuk mund të shëtitet kudo. Se a do ta lëshoj Ministrinë e Drejtësisë apo jo, nuk e di, por rruga ime është drejtë e jo për tu kthyer pas. Vendi i vetëm ku mund të kthehem, pas politikës, është Fakulteti Juridik.

Mbrëmë në rrjetet sociale u shpërnda lajmi se edhe Dimitrov do të largohej dhe se do të punonte në një kompani amerikane, pasi është i pakënaqur që nuk ishte ai kandidati për president i shumicës, por ky lajm menjëherë u mohua nga Ministria e Punëve të Jashtme.

Përveç ndryshimeve në ekzekutiv, Zaev ka paralajmëruar edhe ndryshime në parti.

E sipas burimeve partiake, viktima e parë e “fshesës” së Zaevit do të jetë Sekretari i Përgjithshëm i Partisë, Aleksandar Kiracovski./ABC News Albania 24/7Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono