Kryeministri Rama sot në Greqi, do të diskutojë me Mitsotakis çështjet mes dy vendeve

09:01 | 29/10/201909:010

Kryeministri Edi Rama do të zhvillojë sot një vizitë jo zyrtare në Greqi, në të cilën do të ketë edhe një takim me homologun e tij Qiriakos Micotaqis. Që pas ardhjes në pushtet të Konservatorëve në Greqi, ky është takimi i dytë mes dy kryeministrave, pas atij të zhvilluar rreth një muaj më parë në Neë York, ku Rama dhe Micotaqis ishin në kuadër të Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së.

Shefi i qeverisë shqiptare do të pritet sot në orën 13:30 në selinë e kryeministrisë greke nga homologu i tij Micotaqis.

Takimi i dy kryeministrave besohet se do të fokusohet në çështjet për të cilat Tirana dhe Athina kanë nisur bisedime prej më shumë se 3 vitesh, por nuk kanë konkluduar ende një marrëveshje. Të tilla janë kufiri detar, të drejtat e minoritetit grek në Shqipëri dhe të emigrantëve tanë në Greqi si dhe mbështetja e fqinjit tonë jugor për Shqipërinë në rrugën e negociatave.

Po sot në Greqi kryeministri shqiptar Edi Rama do të marrë pjesë edhe në një samit të BE me Ligen Arabe, ku është parashikuar të mbaje dhe një fjalim. /abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono