Kryeministri japonez më jetëgjati në historinë e vendit

15:31 | 20/11/201915:310

Shinzo Abe, nga sot është kryeministri japonez më jetëgjatë në historinë e vendit, duke thyer rekordin e 2.887 ditëve në pushtet të Taro Katsura. Rekord që mbahej prej më shumë se një shekulli. Rekordi i ri është fryt i bashkimit të mandatit të parë të shkurtër 2006 – 2007, dhe periudha e metejshme në qeveri. Kryeministri 65-vjeçar u rikthye në pushtet në krye të partisë Liberal Demokrate në vitin 2012 me objektivin për të përforcuar kapacitetin mbrojtës të vendit nëpërmjet reformës së kushtetutës paqësore.

Me modifikimin e artikullit 9 të statutit, Abe ka ndërmend të pranojë rolin e Forcave të Vetëmbrojtjes, në atë që sot është një ushtri e mirëfilltë. Për të arritur një gjë të tillë, Abe ka nevojë për dy të tretat e votave në të dy degët e parlamentit të vendit, si dhe për mazhorancën e vullnetit popullor në referendumin e ratifikimit./abcnews.al

 


Për t’u bërë pjesë e grupit klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI ABC NEWS ALBANIA: https://www.facebook.com/groups/AbcNewsAlbaniaGroup

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono