Kryeministri inspekton projektet për Korçën

16:10 | 17/06/201916:100

Kryeministri Edi Rama ka inspektuar disa nga projektet që janë realizuar e po kryehen në qarkun e Korçës. Për herë të parë në Shqipëri është ndërtuar një park japonez rrëzë kodrave të qytetit të Korçës.

Korçarët kanë shije japoneze në infrastrukturë.

Këtë e kanë reflektuar në ndërtimin e këtij parku, i pari i këtij lloji në Shqipëri.

Nga ana e arkitektit janë vendosur elementë të parqeve japoneze. Është i pari park japonez në Shqipëri. Është një hapësirë, e cila lidh disa institucione, Muzeun e Artit Mesjetar, një prej godinave të universitetit, Gjykatën e Shkallës së Parë dhe Prokurorinë. Gjithë këto institucione tani kanë këtë hapësirë të sistemuar. Kopshti urban është një model që prezantohet për herë të parë në Shqipëri.

Gjatë qëndrimit në Korçë, kryeministri Edi Rama përfshiu në axhendën e tij vizitën në një ekspozitë pikture të nxënësve të shkollës së mesme “Raqi Qirinxhi”, një nga më të vjetrat në qytet, vijim i Liceut francez dhe e mirënjohur për aktivitet artistike të saj.

Nuk u kthye në Tiranë pa inspektuar edhe ndërtimin e rrugës Maliq-Drithas.

Kryetari i Bashkisë së Maliqit e siguroi se pas  Brenda dy muajsh në këtë zonë çdo gjë do të ndryshojë krejtësisht. /ABC News Albania 24/7


Për t’u bërë pjesë e grupit klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI ABC NEWS ALBANIA: https://www.facebook.com/groups/AbcNewsAlbaniaGroup

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono