Kryeministri Haradinaj në Tiranë, flet për vizën amerikane e pasaportën shqiptare

22:44 | 11/01/2018

Kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj ka ardhur në Shqipëri ku ka takuar Presidentin Meta e Kryeministrin Rama, ndërsa takimet nuk janë publikuar nga pala shqiptare. Vetë Haradinaj ka folur për TV Klan mbi vizën e munguar amerikane dhe për qëndrimin mbi Gjykatën Speciale.

Kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj ka vizituar Tiranën ku ka takuar Presidentin Ilir Meta dhe kryeministrin Edi Rama. Vetë Haradinaj ka postuar në profilin e tij në FB fotot nga këto takime, të bëra sipas tij në një vizitë pune,edhe pse nuk ka një informacion i tillë nuk është publikuar as nga Presidenca e Republikës e as nga kryeministria.

Shefi i qeverisë së Kosovës ka treguar për TV Klan për lajmin e mediave kosovare se ambasada amerikane ne Prishtinë i ka refuzuar vizën, për shkak të qëndrimit të tij kundër ngritjes së gjykatës special në Kosovë. Haradinaj evidenton faktin se ka një pasaportë shqiptare pasi shtetësia iu dha në 24 prill të vitit të kaluar kur ai ishte i arrestuar në Kolmar nga autoritetet franceze në bazë të një urdhërarresti të lëshuar nga Serbia

“Mediave ju mungon viza, per mua jo. Une do ta kem së shpejti vizen amerikane, njëkohësisht kam edhe pasaportën shqiptare dhe këtë e quaj për nder”.

Haradinaj, partia e të cilit Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës ka votuar kundër ngritjes së Gjykatës Speciale, thotë se nuk ka ndryshuar qëndrim.

“Pozicioni im dhe i subjektit që udhëheq, Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës kemi votuar kundër, kemi qenë kundër atëherë, jemi kundër sot dhe jemi kundër çdo herë, është një veprim i padrejtë ndaj Kosvës. Sido që të jetë Kosva ka marrë obligime për këtë gjykatë nga parlamenti dhe nëse parlamenti voton ndryshe e respektojmë, nësë mbetet ajo që ka votuar e respektojmë”.

44 deputetë të parlamentit të Kosovës kanë ndërmarrë një nismë për shfuqizimin e ligjit për Gjykatën Speciale, me argumentin se ajo nuk do të targetojë Ushtrine Çlirimtare te Kosovës. Vetë departamenti amerikan i shtetit./abcnews/al
Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono