Kryeministri bullgar refuzon të takojë Presidentin e Maqedonisë

12:42 | 14/06/2018

Kryeministri  bullgar, Bojko Borisov dhe ministrja e Punëve të Jashtme bullgare, Ekaterina Zaharieva, kanë anuluar takimet me Presidentin e Maqedonisë, Gjorge Ivanov, i cili gjendet për vizitë zyrtare në Sofje.

Ky qëndrim vjen një ditë pasi kreu i shtetit maqedonas refuzoi të nënshkruajë marrëveshjen me Greqinë.

“Nuk duam të përzihemi në punët e brendshme të fqinjit tonë. Qëndrimi ynë është parimor dhe i qartë si dhe i gjithë bashkësisë ndërkombëtare”, theksohet në kumtesën nga qeveria e Bullgarisë.

“Qeveria bullgare nuk sheh arsye të shfrytëzohet për debate të brendshme politike në Shkup. Thelbësore për zhvillimin e ardhshëm të shtetit tonë fqinj është integrimi në BE dhe NATO dhe kjo nuk duhet te vihet në pikëpyetje”, thuhet në njoftimin e qeverisë bullgare./abcnews.al
Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono