Kryegjyshi Botëror: Koha të dëgjojmë njëri-tjetrin

16:00 | 20/03/2019

Kryegjyshata Botërore e Bektashinjve në Tiranë organizoi simpoziumin me temë “Bektashizmi në Ballkan, historia e djeshme dhe sfidat e sotme”. Kryegjyshi Botëror i Bektashinjve, Haxhi Dede Edmond Brahimaj në fjalën e tij tha se vendi po kalon mjaft vështirësi, ndaj është koha të dëgjojmë njëri-tjetrin.

Selia e Shenjtë e Kryegjyshatës Botërore të Bektashinjve mbajti simpoziumin ndërkombëtar me temë “Bektashizmi në Ballkan, historia e djeshme dhe sfidat e sotme”. Në fjalën e mbajtur, Hirësia e tij, Haxhi Dede Edmond Brahimaj, tha se vendi po kalon mjaft halle dhe vështirësi dhe është koha që të dëgjojmë njëri-tjetrin

Hirësia e Tij theksoi gjithashtu se evente të tilla i shërbejnë jo vetëm edukimit, por edhe kujtesës historike

Në simpoziumin ndërkombëtar të organizuar nga Selia e Shenjtë e Kryegjyshatës Botërore Bektashiane morën pjesë dhjetëra besimtarë, shumë studiues dhe historianë nga shumë vende të botës./abcnews.al


Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono