Kryebashkiakët e rinj ende larg zyrave

16:05 | 09/07/201916:050

Edhe pse numërimi i votave të 30 Qershorit u mbyll brenda 48 orëve, kryetarët e rinj të bashkive nuk do të shkojnë në zyrë deri në fund të muajit. Anëtari i KQZ-së, Bledar Skënderi shpjegon për ABC News se shpallja e rezultateve për çdo bashki, do të kalojë më parë në Kolegjin Zgjedhor.

Votat e 30 Qershorit, u numëruan brenda dy ditësh, koha më e shkurtër e historisë së zgjedhjeve tona, por ankimimet dhe vota kundër e Klement Zgurit në shpalljen e rezultateve, do të bëjë që kryetarët e rinj të bashkive të mos shkojnë në zyrë brenda këtij muaji.

Anëtari i KQZ-së, Bledar Skënderi shpjegon se çdo kryetar bashkia fillimisht duhet të konfirmojë fitoren pranë gjykatës së rrethit të tij. Përveç këtyre rregullave zgjedhore, vota kundër e Klement Zgurit që nuk njeh zgjedhjet, bën që çdo vendim i KQZ-së të kalojë detyrimisht në Kolegj.

KQZ po shpall një nga një fituesit e bashkive, por kjo nuk e përshpejton rotacionin e pushteteve. Por a mund të fillojnë punë të zgjedhurit e rinj, përpara 10 gushtit, kur ju mbaron mandati organeve aktuale?

KQZ deri tani ka administruar disa ankimime për rezultatet, ku të paktën 41 ankesa janë regjistruar nga Bindja Demokratike./ABC News Albania 24/7

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono