Kritika të ashpra për Trump pas shpalljes së Jeruzalemit kryeqytet të Izraelit

16:42 | 07/12/2017

Pas deklaratës së Trump për shpalljen e Jeruzalemit kryeqytet të Izraelit, të shumta kanë qënë kritikat ndërkombëtare nga aleatët e amerikanëve dhe lider të tjerë botërorë.

Deklarata e Trump për shpalljen e Jeruzalemit kryeqytet të Izraelit, ka krijuar ragime të shumta ndërkombëtare nga aleatët amerikane dhe lider të tjerë botërorë. Veprimi i Trump për ndryshimin e statusit të Jeruzalemit ka pozicionuar Shtete e Bashkuara të Amerikës përballë të gjithë komunitetit ndërkombëtar.
Kryeministrja Brtiantike theksoi se ajo nuk e përkrahte veprimin e Trump, të cilin e cilëson aspak të dobishëm për paqen dhe sigurinë në rajon.
Presidenti Francez, flet për një vendim të mjerueshëm duke i ftuar të gjitha palët të qetësohen, theskon se Elizea në çdo rast nuk e meriton zgjedhjen e Shtëpisë së Bardhë.
Kancelarja gjermane, Angela Merkel, u distancua nga njohja e Trump të Jerusalmeit si kryeqytet i Izraelit. Qeveria gjermane nuk e mbështet këtë sjellje, sepse statusi i Jeruzalemit duhet të negociohet brenda kuadrit të zgjidhjes mes dy shteteve, shkroi të Tuiter zëdhënësi i kancelares, Steffen Seibert.

Bashkimi Europian kërkon që Jeruzalemi të jetë kryqytet i të dy shteteve. Shefja e Bashkimit Europian për Marrëdhëniet me Jashtë Federica Mogerini, ka nënvizuar se duhet të përmbushen aspiratat e të dyjave palëve dhe duhet të gjendet një rrugë përmes negociatave për të zgjidhur statusin e Jeruzalemit si kryeqytetin e ardhshëm të dy shteteve.
Ankaraja, u shpreh se vendimi i SHBA-ve minon paqen dhe stabilitentin. Ne dënojmë deklaratën e papërgjegjshme të administratës amerikane për të njohur Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit, që do të ketë efekte negative në paqen dhe stabilitenin në rajon. Kështu shkruan në Tuiter, Ministri i Jashtëm Turk, duke botuar një shënim ku i kërkohet administratës amerikane të rishqyrtojë këtë vednim të gabuar.

Në një komunikatë për shtyp, Mbretëria e Arabisë Saudite tha se ky hap i ndërmarrë nga Trump ishte i pajustifikueshëm dhe i papërgjegjshëm. Përveç saj dhe një numër shtetesh Arabë aletaë të amerikanëve e kanë dënnuar veprimin e Trump.
Nuk është i këtij mendimi kreu i OKB-së, Antoni Guterres, i cili tha se ky është një moment ankthi i madh dhe se nuk ka opsion tjetër për paqen në rajon veç zgjidhjes dyshtetësore.
Ai që e ka përshëndetur ka qene Kryeministri Izraelit qe e ka cilësuaar vendimin e Trump një ditë historike./abcnews.alRreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono