Kritika për Spanjën pas kualifikimit

15:29 | 26/06/2018

Kritika të forta për Spanjën pas kualifikimit të vështirë në Botëror. Po ashtu, akuza për gjyqtarin pasi nuk i dha kartonin e kuq Cristiano Ronaldos.

Një minutë çmendurie vendosi gjithçka.

Spanja e para e grupit, Portugalia e dyta, dhe jehona, reagimet e kritikat nuk mund të mungonin.

Ja mediat spanjolle.

“Marka”: Rroftë VAR-i! Por, në këtë mënyrë nuk e fitojmë Botërorin!

Njësoj edhe “AS”: Rroftë VAR-i! Spanja fiton grupin në një minutë të denjë për Hiçkokun!

“El Mundo Deportivo” në Barcelonë: Faleminderit VAR! E kuqja kalon si e para në grup dhe do të luajë ndaj Rusisë në të tetat e finaleve!

“Sport”: Të parët në një minutë çmendurie! VAR-i vendosi!

Në Portugali, toni ishte pak më ndryshe.

“Magji dhe vuajtje, shkruan “A Bola”, shkëlqen Quaresma, gabon Ronaldo, dhe kombëtarja na lë me zemër në dorë!

Gazeta “Rekord”: Magjike dhe e vuajtur! Seleksioni lejon t’i shpëtojë vendi i parë në grup dhe tani përballet me Uruguajin!

“O Zhogo”: Nga dera e pasme! Goli i madh i Quaresma-s dha iluzionin e lehtësisë, që kurrë nuk erdhi!

Spanja u kritikua ashpër për lojën, dhe trajneri Hierro ra dakord.

“Nuk është kjo mënyra për të fituar Kupën e Botës,– tha ai,- mbrojtja më shqetëson, nuk mund t’i lejojmë rivalëve kaq shumë raste”.

Trajneri i Portugalisë, Fernando Santos, i doli në krah Cristiano Ronaldos që pati një mbrëmje për t’u harruar.

“Është normale që të jetë i mërzitur, kështu ndodh me të gjithë lojtarët e mëdhenj, – tha Santos, – por është normale edhe të humbësh penallti”.

Ronaldo rrezikoi të merrte kartonin e kuq, kur goditi me bërryl një lojtar të Iranit.

Gjyqtari u këshillua me VAR-in, por i dha yllit të Realit vetëm të verdhë.

Kjo detyroi trajnerin e Iranit, Carlos Queiroz, që të shprehej se “rregullorja është e qartë, duhej dhënë karton i kuq, por mesa duket lojtarë si Messi apo Ronaldo trajtohen ndryshe”.

Cristiano rrezikonte të mungonte ndaj Uruguajit, në një ndeshje për jetë a vdekje në të tetat e finaleve./abcnews.al


Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono