Krishtlindja, besimtarët në Tiranë: Një çast për të qenë më të bashkuar

14:03 | 25/12/201814:030

Një moment për të qenë më të bashkuar. E tillë është Krishtlindja për besimtarët katolik e orthodos. Në Tiranë ata na tregojnë se lindja e Krishtit është festa më e rëndësishme në kalendarin e tyre fetar.

Fjala më e përdorur sot është “Gëzuar Krishtlindjet”. Besimtarët e krishterë thonë se lindja e Krishtit për ta është një çast për të qenë më të bashkuar.

Besimtari 1: “Bashkimi me njerëzit, kjo është kryesorja.”

Shumë katolikë e orthodoks Krishtlindja i ka mbledhur në një tryezë edhe kur ka qenë e ndaluar. Kjo zonjë na tregon se me 25 dhjetor ka festuar gjithmonë edhe kur regjimi komunist e shpalli vendin ateist.

Besimtari 2: “Ne nuk e kemi ndalur asnjë herë. Gjyshin tim e kam pasur prift. Kështu që ne i kemi festuar të gjithë jetën tonë. Atëhere bëheshim më mirë sepse ishim të gjithë bashkë. Mblidheshim të gjithë dhe ato që kishim i ndanim së bashku dhe kënaqeshim.”

Mëngjesi besimtarët i gjen në kishë.

Besimtari 3: “Vijmë ndezim qirinj, për të gjallët dhe për të afërmit që na janë ndarë nga jeta. Ndjejmë kënaqësi kur vijmë këtu, sikur na ikin streset e hallet.”

Besimtari 4: “Krishtlindjen sot do ta festojmë për bukuri. Nuset na kanë rregulluar çdo gjë, na e kanë bërë drekën gati erdhëm këtu tek Zoti dhe jemi jashtëzakonisht të kënaqursepse shikojmë dhe pjesëmarrjen e madhe të njerëzve. Ishalla o Zot lumturi gëzim në të gjithë jetën e të kenë plot tavolinën sot.”

Dreka, na tregojnë se është më mirë ta konsumojnë në shtëpi. Ndërkohë që me besimin në Zot besimtarët urojnë njëri-tjetrin për më shumë paqe e begati.

“Të gjithë të mirat e njerëzitmit. Dritë siç e bëri dhe sot. Mbrëmë ishtë shi sot është bukuri.”/abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono