Krimi në Dibër, flet vajza: Nuk donin të martohesha me italian

21:01 | 05/09/201821:010

Blerta Pocesta, e cila ka pranuar krimin makabër, tha se vrau babain, nënën dhe motrën e vogël pasi nuk e lejonin të martohej me një Italian. Ngjarja e rëndë ndodhi në Dibër të Madhe me 27 gusht, ku bashkë me Blertën janë arrestuar dhe 2 persona të tjerë.

Organizuan masakrimin e familjes pasi prindërit nuk e lejonin që të martohej me një Italian: ky është motivi që ka shtyre drejt krimit makabër Blerta Pocesta, 28 vjeçaren shqiptare nga Dibra e Madhe të arrestuar bashkë me dy persona të tjerë. Ata akuzohen se janë përgjegjës për vrasjen e babait, nënës dhe motrës minorene. Kundër Blertës, drejtësia maqedonase vendosi masën paraprake burg për 30 ditë.

28-vjeçarja, sipas shtypit lokal ka pranuar organizimin e krimit makabër, por ka mohuar se ishte ajo që qëlloi drejt prindërve dhe motrës. Megjithatë, hetuesit nuk kanë gjetur gjurmë të tjera përveç të sajat në shtëpinë e tyre në Dibër të Madhe. Gjithashtu mediat lokale duke cituar policinë italiane, raportojnë se Blerta ishte përdoruese droge.

Vrasja e Amid Pocesta 55 vjeç, të bashkëshortes Nazmije 53 vjeç dhe vajzës Anila 14 vjeç, të cilët jetonin prej vitesh në Pordenone të Italisë, ka ndodhur me 27 gusht. Ata ishin kthyer në Dibër të Madhe për të marrë pjesë në një gëzim familjar. /abcnews.al


Për t’u bërë pjesë e grupit klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI ABC NEWS ALBANIA: https://www.facebook.com/groups/AbcNewsAlbaniaGroup

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono