Krijohet smartfoni që mund të shpëtojë jetë

22:32 | 22/02/2018

Ekspertët kanë krijuar smartfonin e parë që mund të dallojë kimikatet toksike në ajër.

“Cat” ka prezantuar smartfonin, që do të quhet S61, I cili mund të dallojë praninë e komponentëve toksikë në ajër.

Këto përfshijnë ngjyrat, tretësit, tapetët, mobiljet por edhe produktet e pastrimit, të cilat të gjitha këto janë të lidhura me çështje të shëndetit.

S61 do të prezantohet në kongresin botëror të celularëve, që do të mbahet në Barcelonë nga 26 Shkurti deri më 1 Mars.

Celulari paralajmëron përdoruesit për nivelin e lartë të ndotësve të ajrit. Në këtë mënyrë I jep mundësi zotëruesit të vendosë nëse do të hapë dritaren për të përmirësuar ajrimin ose të pushojë.

Sensori në S61 mund të tregojë gjithashtu temperaturën e dhomës si dhe nëse është lagështirë./abcnews.al
Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono