Krijohet bursa shqiptare e energjisë

11:30 | 16/05/201911:300

Krijohet bursa shqiptare e energjisë. Ministrja Belinda Balluku tha në një deklaratë se nëpërmjet saj pritet të krijohen standard të reja në tregun e energjisë, duke sjellë furnizim më të mirë me energji elektrike dhe shërbim më cilësor.

Krijohet për herë të parë në vendin tonë Bursa Shqiptare e Energjisë, si një nga instrumentët më të rëndësishëm të tregut energjitik. Sipas ministres së Infrastrukturës dhe Energjisë, Belinda Balluku krijimi i bursës shënon një standard të ri të operimit dhe transparencës së sektorit energjitik.

“Bursa, si instrumenti më i rëndësishëm i këtij tregu, do të operojë dhe do të organizohet në bazë të një platforme elektronike të tregut të ditës në avancë (day-ahead) dhe të tregut të së njëjtës ditë (intraday). Krijimi i Bursës Shqiptare të Energjisëshënon njëstandard të ri tëoperimit dhe transparencës sëkëtij sektori dhe do të jetë një nxitje për hapjen dhe derregullimin e tregut tëenergjisë elektrike, që në vetvete do të inkurajojëinstalimine burimeve të reja elektroenergjitike në vend”.

Hapja e bursës ndaj të gjithë operatorëve të tregut, pritet të garantojë transparencë financiare në sektor, si dhe përmbushjen e angazhimeve të ndërmarra kundrejt Komunitetit Europian të Energjisë.

./ABC News Albania 24/7

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono