Krijimi i Ushtrisë, Sheshel i kërkon Rusisë e Kinës të dërgojnë trupa në Kosovë

12:24 | 14/12/201812:240

Serbia vazhdon të reagojë ashpër ndaj krijimit të ushtrisë së Kosovës. Vojislav Sheshel kryetari i SRS-së i ka kërkuar madje Kinës dhe Rusisë që të dërgojnë turpa ushtarake në Kosovë për të garantuar sigurinë e serbëve në veri.

Kina dhe Rusia duhet të dërgojnë trupa ushtarake në veri të Kosovës për të mbrojtur serbët atje. Është kjo kërkesa e pazakontë e Vojislav Sheshel, kryetarit të SRS-së në Serbi. Ai e konsideron këtë si një lëvizje të domosdoshme pas krijimit të ushtrisë së Kosovës.

Në një deklaratë për mediat serbe Sheshel u shpreh se Beogradi zyrtar nuk mund të bëjë asgjë edhe pse Serbia sipas tij duhet të jetë e gatshme të ndërhyjë me ushtrinë dhe policinë nëse kjo e ashtuquajtur “ushtri” shkon në vendbanime serbe. Sheshel propozi që të kërkohet një seancë e jashtëzakonshme e Këshillit të Sigurimit, ku amerikanët ndoshta do të përdorin VETO, por gjithësesi duhet rrezikuar, shtoi ai.

Sheshel tha se i duhet kërkuar rusëve dhe kinezëve të dërgojnë trupat e tyre të KFOR-it dhe se formimi i Ushtrisë së Kosovës është një arsye e fuqishme për një kërkesë të tillë. Ai rikujtoi se rusët ishin tashmë pjesë e KFOR-it, por që nuk kanë qëndruar në Kosovë, për shkak se ish-qeveria në Beograd nuk ishte e interesuar në bashkëpunim. /abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono