Krijimi i qeverisë italiane, nis java vendimtare

13:40 | 16/04/2018

Këtë javë pritet që presidenti Matarela të japë mandatin për krijimin e qeverisë së re në vend dhe pse për momentin nuk ka ende një marrëveshje mes palëve. Sipas mediave italiane, kreu i shtetit do të vendosë të mërkurën.

Ka nisur në Itali java përfundimtare për krijimin e qeverisë. Kandidati për kryeministër i Lëvizjes Pesë Yjet, Luixhi di Maio, ka përsëritur refuzimin e tij për idenë e një marrëveshjeje me të gjitha partitë e koalicionit duke iu rikthyer apelit ndaj Partisë Demokratike.

Lideri i Legës, Matteo Salvini, nga ana e tij vijon të mbetet i vendosur për krijimin e një qeverie të qendrës së djathtë të bashkuar. Vendimi i presidentit Matarela për dhënien e mandatit për krijimin e qeverisë mund të merret të mërkurën. Hipotezat janë dy një mandate paraprak ose një paraprak eksplorues

Një ditë pas replikave në distancë me Di Maion, Salvini do të vazhdojë takimet e tij elektorale për zgjedhjet lokale në mbështetje të kanididatëve të tij. Partia Demokratike nga ana e saj është ende në pritje duke mos refuzuar menjëherë kërkesën e rradhës së Lëvizjes Pesë Yjet për krijimin e një koalicioni qeverisës./abcnews.al


Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono