Kreu i Bujanovcit: Çdo zgjidhje për Preshevën do të shkaktonte tragjedi

13:11 | 09/08/2018

Sipas kryetarit të Bujanovcit Shaip Kamberi, çdo zgjidhje për Luginën e Preshevës do të shkaktonte tragjedi. Ai shton se Lugina e Preshevës nuk është vetëm Presheva, e aq më pak disa vendbanime kufitare në ish-Zonën Tokësore të Sigurisë, por përfshin tri komunat: Preshevën, Medvegjën dhe Bujanovcin me 1 264 kilometra katrorë.

Ideja për shkëmbimin e territoreve mes Serbisë dhe Kosovës ka ardhur pas një raporti të Fondacionit për Shoqëri të Hapur, në të cilin propozohet shkëmbimi i Preshevës me katër komunat me shumicë serbe në veri të Kosovës. Deklarata është bërë nga kryetari i Bujanovcit, Shaip Kamberi, në një intervistë për gazetën “Zëri” në Kosovë. Ai shtoi se raporti në fjalë është sponsorizuar nga vetë kreu i shtetit serb Vuçiç.

Kamberi, i cili ka qenë deputet në Parlamentin e Serbisë, ku ka pasur përplasje të ashpra në atë kohë me ish-kryeministrin Aleksandër Vuçiç, tashmë president i Serbisë, tha se Lugina e Preshevës nuk është vetëm Presheva e aq më pak disa vendbanime kufitare në ish-Zonën Tokësore të Sigurisë, por përfshin tri komunat: Preshevën, Medvegjën dhe Bujanovcin me 1 264 kilometra katrorë.

I pari i Bujanocit këmbëngul se çdo zgjidhje e pjesshme për Luginën e Preshevës do të shkaktonte tragjedi humanitare. Gjatë intervistës për “Zërin” Kamberi tha se Lugina e Preshevës nuk kërkon zgjidhje, e cila cënon integritetin territorial të Kosovës e as që Kosova për hatër të Luginës të heqë dorë nga ndonjë prej kërkesave të saj ndaj Serbisë.

Sipas Kamberit, Serbia ka angazhuar edhe ekspertë të jashtëm për t’i bërë “llogaritë” e skenarëve të zgjidhjeve të mundshme të çështjes së Kosovës. /abcnews.alRreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono