Kreu i AMA-s për shitjen e dekoderave: Interesi i publikut i pari

19:38 | 12/09/2018

I ftuar në “Mbrëmje në ABC News” kreu i Autoritetit të Medias Audovizive Gentian Sala. Një diskutim mbi polemikat e ditëve të fundit në lidhje me ndërprerjen e transmetimeve analoge për zonën e Tiranës dhe Durrësit.

 

Sala u shpreh se do të bëhet një analizë problemesh, të cilat kërkojnë zgjidhje për rastin në fjalë. Sugjerohet që familjet të marrin dekodin përkatës dhe jo çdo dekoder pas disa prej tyre nuk e kryejnë shërbimin e nevojshëm. I pyetur nëse e gjithë gjullurdia e krijuar është një lojë për të krijuar fitim tek biznese ai tha:

“Patjetër dhe kompanitë duhet të fitojnë, por interesi i publikut duhet të jetë i pari. Publiku ka përfituar sasinë dhe cilësinë e kanaleve. Nuk ka patur monopol. E rëndësishme është të mos manipulohet me çmimet”.

Ndërsa për faktin se shumë prej njerëzve ankohen për pagesën prej 2500 mijë lekësh të vjetra të dekoderit, Sala rikujtoi se qytatarët duhet të kenë parasysh se me të njëjtin çmim që kanë paguar një kanal për TVSH-në me atë do të shohin 12 kanale.

“Mund ta adresojmë si problem, por nuk do e zgjidhim të vetëm”.

Tjetër pikë e diskutimit ishte dhe cilësia e dekoderave që gjithësecili do të ketë në familjen e tyre ku, sipas kreut të AMA-s, çmimet e dekoderave krahasuar me shtetet e tjera janë më të lira dhe dekoderat janë cilësorë.

“Nuk e drejtojmë qytetarin tek një platformë, duhet të jenë të lirë të zgjedhin”.

Se fundmi Sala shprehet optimist për situatën: “Me 15 janar të gjithë përmes dekoderit. Do shohim në qasje tjetër të informimit. Ky vendim është në konform me aktet ligjore të miratuara”./abcnews.alRreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono