KQZ u jep mandatet 6 deputetëve të opozitës

12:50 | 11/03/201912:500

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka mandatuar sot 6 kandidatë të listave emërore të opozitës për vakancat e krijuara në parlament. Tre kandidatë nga PD e tre nga LSI morën mandatet e deputetit.

Rritet numri i opozitës së re në Parlament. 4 deputëtëve të Lëvizjes Socialiste për integrimin do t’i bashkohen edhe 6 kolegë të tjerë.

Ndonëse në parim janë dakort për të mbushur vakancat e krijuara, anëtarët e Komisionit qendror të zgjedhjeve kanë debatuar për renditjen. Përfaqsuesit e mazhorancës kërkojnë që zëvendësimi të bëhet nga i pari në listë i cili në rastin e e listës së Partisë Demokratike është Lulzim Basha.

Me shumicë u vendos që Majlinda Halilaj që duhet të zëvendësonte në listë deputetin e dorëhequr Gent Strazimiri, të merrte në Kuvend karrigen e kryedemokratit Lulzim Basha.

Dy deputëtë të tjerë të Partisë Demokratike që morën mandatin janë Lefter Maliqi në vend të Astrit Veliajt në Berat dhe Ligoraq Karamelo që merr mandatin e lënë nga Klevis Balliu në Korçë.

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve i dha mandatin këtë të hënë edhe 3 deputetëve nga listat e Lëvizjes Socialiste për Integrim.

Viktor Tushaj në Lezhë  zëvendësohet nga Elda Hoti e cila pasi dorëzoi dorëheqjen nga marrja e mandatit paraqiti në Komisionin Qendror të Zgjedhjeve formularin e dekriminalizimit.

Vendin e Nora Malajt në Durrës do ta marrë Edlira Hyseni, ndërsa në Gjirokastër në vend të Vangjel Tavos vjen Ediola Braha.

Përmendja e emrave konkretë e ka futur Komisionin Qendror të Zgjedhjeve në një debat të gjerë tha kryetari i komisionit Klement Zguri, i cili kërkoi që të mos përmenden emra, por të vendoset numri pasardhës në listën e kandidatëve për deputetë.

Me shumicë votash u rrëzua edhe ky propozim i kryetarit Zguri.

Përveç këtyre 10 deputëtëve, opozita e re që do të përballet me mazhorancën ka në përbërjen e saj edhe tre deputetët që nuk dorëzuan mandatet, Rudina Hajdarin e Myslim Murrizin nga Partia Demokratike e Lefter Kokën nga Lëvizja Socialiste për integrim.

Një tjetër kandidat që ka aplikuar për të marrë mandatin e deputetit është Alban Zeneli, i treti në listën e Partisë Demokratike për qarkun e Kukësit. Zeneli ka dorëzuar në Komisionin qendror të zgjedhjeve formularin e dekriminalizimit.

Të gjithë këta emra kanë thënë se do të kundërshtojnë vendimet e qeverisë që rëndojnë qytetarët. Nga ana tjetër kryeministri Edi Rama i ka parë si aleatët e rinj për të votuar të gjitha reformat.

Bazuar në Kodin Zgjedhor, Komisioni Qendror i Zgjedhjeve do të thërrasë të gjithë kandidatët në listat e partive që vendosën djegien e mandateve. Kandidatët kanë 10 ditë kohë nga momenti i thirrjes për të dorëzuar formularët e vetëdeklarimit. Më pas Komisioni Qendror i Zgjedhjeve u jep mandatin dhe deputetët bëjnë betimin në Parlament./abcnews.al


Për t’u bërë pjesë e grupit klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI ABC NEWS ALBANIA: https://www.facebook.com/groups/AbcNewsAlbaniaGroup

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono