KQZ: Kallëzim penal kryebashkiakëve që ndryshojnë vendbanimet e votuesve

13:18 | 17/01/201913:180

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve do të kallëzojë penalisht kryetarët e bashkive dhe përgjegjësit e zyrave të gjendjes civile, që lejojnë ndryshimin artificial të  vendbanimeve  të votuesve të tyre. Deklarata u bë nga  kryetari i këtij komisioni Klement Zguri, i cili paralajmëroi se do t’i drejtohen prokurorisë, sapo që ato të konstatohen dhe pa pritur përfundimin e procesit zgjedhor.

Ndryshimi i vendbanimit artificial me qëllim mbështetjen me vota të kandidatëve për kryetarë të bashkive jo vetëm që nuk do të tolerohet, por edhe do të ndëshkohet. Paralajmërimin e ka bërë kryetari i Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, Klement Zguri.

“Ndryshimi artificial i vendbanimit përbën shpërdorim të pastër detyre, por ka pasoja të rënda edhe mbi sistemin demokratik, sepse cënon rëndë raportin e zgjedhësve me pushtetin e zgjedhur, si atje ku votojnë zgjedhësit e zhvendosur artificialisht, ashtu dhe atje ku ata fshihen padrejtësisht nga lista”.

Ky fenomen i kundraligjshëm lë gjurmë, ndaj është i verifikueshëm dhe i provueshem lehtësisht njoftoi kryetari i Komisionit Qendror të Zgjedhjeve. Zgjedhësit e zhvendosur artificialisht regjistrohen masivisht në adresa artificiale. Është e lehtë të konstatohet se kur në një apartament figurojnë 10, 20 apo 30 familje, atëherë në këtë bashki, kryetari i bashkisë dhe përgjegjësi i zyrës së Gjendjes Civile kanë organizuar në bashkëpunim, zhvendosjen artificial të vendbanimit të zgjedhësve, duke kryer shpërdorim detyre.

“Auditët e emëruar nga KQZ që mbikëqyrin listat e zgjedhësve do të merren posaçërisht me investigimin e këtij fenomeni. KQZ-ja do të kallëzojë penalisht kryetarët e bashkive dhe përgjegjësit e zyrave të gjendjes civile, kurdoherë që të vihet përballë këtyre fakteve, sapo që ato të konstatohen dhe pa pritur përfundimin e procesit zgjedhor”.

Ky paralajmërim publik bëhet me qëllim që të mos ketë kryetarë bashkish që tentojnë për të bërë këtë formë manipulimi. Thirrja i drejtohet edhe Kryeministrit Edi Rama dhe kryetarit të opozitës, Lulzim Basha, që të deklarohen kundër kësaj skeme manipulimi.

“Ndaj unë ftoj dhe lidershipin e mazhorancës dhe atë të opozitës të deklarohen publiksht kundër, me qëllim që t’I heqin çdo mbështetje politike fenomenit”.

Ata që do të votojnë në zgjedhjet  e 30 Qershorit kanë kohë deri në 21 Maj të verifikojnë emrin e tyre në listën elekronike të zgjedhësve e publikuar në faqen zyrtare të internetit të Komisionit Qendror të Zgjedhjeve. Pas kësaj date listat bëhen përfundimtare.  Zgjedhësit që nuk e kanë emrin në listë mund të votojnë vetëm me vendim gjykate./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono