KPK shkarkon prokurorin Troci dhe kryetaren e Apelit Vlorë, Liçaj

12:44 | 15/11/201812:440

Komisioni i Pavarur i Kualifikimit ka shkarkuar sot nga detyra prokurorin e prokurorise se pergjithshme Ramadan Troci, i cili ishte kandidat për Këshillin e Lartë të Prokurorisë.  Sipas KPK, prokurori  Troci nuk justifikonte pasurine me burime te ligjshme. Vendimi është marrë nga trupa që drejtohej nga Pamela Qirko, me anëtare Genta Tafa Bungon dhe Suela Zhegun. Troci ka qenë i pranishëm në seancën e dhënies së vendimit së bashku me avokatin, ashtu si në seancën e parë dëgjimore.

Sipas KPK, Prokurori Troci ka bërë një deklarim të pasaktë të pasurisë dhe e ka fshehur një banesë në Paskuqan. Sa i përket aspektit profesional, për Trocin ka patur 10 denoncime dhe janë hetuar 8 dosje.

Po ashtu KPK shkarkoi edhe gjyqtaren Alma Liçaj, kryetare e gjykatës së Apelit në Vlorë. Edhe për këtë gjyqtare, komisioni i pavarur i Kualifikimit konstatoi parregullsi në pasurinë e deklaruar. /abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono