KPK shkarkon Kryetarin e Gjykatës së Shkodrës, Arben Zefi

12:35 | 10/01/2019

Komisioni i pavarur i Kualifikimit shkarkoi sot nga detyra kryetarin e Gjykatës së Shkodrës, Arben Zefi. Në relatimin e Komisionit, Zefi figuronte më një sërë problemesh me pasurinë.

Sipas komisionit, gjyqtari kishte pamjaftueshmëri financiare për pagesën e kryer për një apartament prej 132 metër katror. Zefi  kishte një sërë pasaktësish në deklarimet ndër vite dhe në deklaratën vetting, për dy automjete të familjes.

Po ashtu Drejtoria e Sigurimit te Informacionit te Klaisfikuar kishte ngritur dyshime për përfshirjen e kryegjyqtarit te Shkodres në afera korruptive dhe kishte bërë të ditur se ai kishte kontakte të papërshtatshme për detyrën e tij.

Vetë gjyqtari  Arben Zefi, gjatë seancës dëgjimore dy ditë më parë, kundështoi të gjitha gjetjet e bëra nga KPK. Sipas tij, pasuria ishte e justifikuar dhe e siguruar në burime të ligjshme. /abcnews.al

 Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono