Kotzias: Referendumi jo kusht juridik për zbatimin e marrëveshjes së Prespës

15:00 | 02/10/2018

Ministri i Jashtëm i Greqisë, duke komentuar rezultatin e referendumit për emrin e Maqedonisë thotë se votimi nuk është kusht, dhe as kërkesë juridike për implementimin e Marrëveshjes së Prespës. Nikos Kotzias theksoi se presidenti Ivanov dhe kryeministri Zaev janë zgjedhur me numër më të vogël të votave se ato që fitoi opsioni “PRO” në referendum. Shefi i diplomacisë së jashtëme në një intervistë për televizionin shtetëror grek ERT shpjegoi se nuk janë pastruar listat zgjedhore, ndaj dhe rezulton pjesëmarrje e ulët. Sipas tij, deri në 1.2 milionë banorë kanë realisht të drejtë vote dhe jo 1.8 milionë. /abcnews.al


Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono