Kotzias nesër në Tiranë, takon Bushatin për paktin detar

10:33 | 28/03/201810:330

Ministri i jashtëm grek Nikos Kotzias do të takohet me homologun shqiptar Ditmir Bushati këtë të enjte. Ministria për Evropën dhe Punët e Jashtme konfirmon për ABC News se axhenda e takimit janë çështjet që priten të marrin zgjidhje, një prej të cilave është edhe marrëveshja për kufirin detar dhe heqjen e ligjit të luftës nga qeveria greke.

Ministri i Jashtëm grek do të ndalojë për disa orë në Tiranë rreth mesditës të së enjtes për të udhëtuar më pas drejt Vjenës konfirmon Ministria për Evropën dhe Punët e Jashtme ku do të zhvillojë bisedime me homologun maqedonas për çështjen e emrit të Maqedonisë.

Kjo vizitë vjen 10 ditë  pasi presidenti i Republikës Ilir Meta lëshoi autorizimin për fillimin e bisedimeve mes Shqipërisë dhe Greqisë për ndarjen e “shellfit kontinental”, problemit që ka mbajtur të vështira marrëdhëniet mes të dy vendeve që nga viti 2010. Qeveria aktuale do të duhet të negociojë me Greqinë një marrëveshje të re, e cila do të duhet të ratifikohet dhe dekretohet para se të hyjë në fuqi./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono