Kosovë, Veseli: Ministrin e Brendshëm do e shkarkoja për 2 minuta

12:43 | 01/04/201812:430

Kryeparlamentari i Kosovës, Kadri Veseli tha se do të shkarkonte ministrin e Brendshëm menjëherë për shkak të arrestimit dhe dëbimit të 6 shtetasve turq. Gjithashtu njoftoi se ngjarje të tilla nuk do të përsëriten.

Kryetari i Kuvendit të Kosovës dhe PDK-së, Kadri Veseli, ka siguruar se ngjarjet si ajo me deportimin e gjashtë shtetasve turq nuk do të përsëriten asnjëherë. Në një intervistë për “Kosovapress”, ai thotë se po të ishte ministri i Punëve të Brendshme nga radhët e partisë që drejton do ta shkarkonte menjëherë.

Kadri Veseli, kryetar i Kuvendit të Kosovës: “Më vjen keq që nuk ka qenë zyrtar i partisë sime ministri përkatës, se e kisha shkarkuar brenda dy minutave në momentin që e kam marrë vesh, madje nuk do të guxonte të ndodhte fare ajo. Do të shkarkohet çdo kush që ka përgjegjësi, për arsye se ne nuk jemi këtu të përfaqësojmë partitë tonë politike, por jemi të përfaqësojmë vlerat e popullit tonë që janë vlera civilizuese perëndimore”.

Më tej, Veseli nënvizon se ndihet i turpëruar me mënyrën e arrestimit dhe deportimit të shtetasve turq dhe u kërkoi falje familjarëve të tyre. Gjithashtu kryeparlamentari foli edhe për arrestimin e Marko Gjuriç nga Policia e Kosovës të hënën që shkoi, i cili hyri pa leje në Kosovë. Veseli theksoi se ky ishte veprim i drejtë nga ana e autoriteteve. Sa i përket asociacionit të komunave me shumicë serbe, Veseli njoftoi se do të formohet, por vetëm në bazë të ligjeve dhe Kushtetutës së Kosovës./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono