Kosovë-Serbi, Lavrov: Palët të zbatojnë marrëveshjet e arritura

22:59 | 21/09/2018

Ministri i Jashtëm rus, Sergei Lavrov ka ftuar Beogradin dhe Prishtinën që të zbatojnë marrëveshjet e arritura në dialogun e ndërmjetësuar nga Brukseli. “Ne e përshëndesim dialogun e drejtpërdrejtë mes Prishtinës dhe Beogradit, por më e rëndësishme është që ajo që arrihet përmes dialogut të realizohet vërtet”, ka thënë Lavrov gjatë një vizite në Bosnje e Hercegovinë.

Krahas dialogut, shefi i diplomacisë ruse ka theksuar se duhet të respektohen edhe parimet e rezolutës “12-44” të OKB-së, që e konsideron Kosovën ende nën qeverisjen ndërkombëtare. Më tej Lavrov ka theksuar se faktorët e jashtëm nuk duhet të krijojnë situatë konflikti në Ballkan dhe ka shtuar se askush nuk duhet të mendojë se vetëm disa kanë të drejtë të merren me situatën në rajon dhe të tjerët jo. Pas takimeve me autoritetet vendase, ministri i Jashtëm rus ka thënë se Moska mbështet integritetin territorial dhe sovranitetin e Bosnje Hercegovinës./abcnews.alRreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono