Kosovë, pelegrinët serbe nuk vizitojnë Gjakovën

14:14 | 06/01/201914:140

Pelegrinët serbë nuk e kanë vizituar të dielën qytetin e Gjakovës për pelegrinazhin vjetor. Ndaj tyre u organizua edhe një protestë nga banorët vendas, të cilët deklaruan se nën petkun e pelegrinëve në Gjakovë vijnë kriminelët. Ndërkohë, shefi i policisë lokale, kolonel Ahmet Hasi deklaroi se besimtarët serbë nuk kishin dhënë informacion zyrtar nëse do të vizitonin apo jo qytetin. Megjithatë, policia kishte marrë të gjitha masat për një ambjent të qetë – tha ai. Më herët, zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme të Kosovës, Jetlir Zyberaj njoftoi anulimin e një vizite të tillë për faktin se pelegrinët serbë nuk kishin kërkuar leje tek autoritetet kosovare. “Nuk do të ketë asnjë pelegrinazh në asnjë qytet të Kosovës, pasi në institucionet tona nuk ka patur kërkesë për një organizim të tillë”, deklaroi Zyberaj teksa paralelisht mbahej protesta. /abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono