Kosovë, lojërat e fatit ndalohen me ligj

18:45 | 26/03/201918:450

Pas mbylljes fizike të lojërave të fatit, qeveria e Kosovës ka ndërmend ta ndalojë aktivitetin e tyre edhe me ligj. Kryeministri Ramush Haradinaj ka deklaruar se së shpejti drafti i posaçëm do të dërgohet në Parlament.

Së shpejti lojërat e fatit do të ndalohen edhe me ligj. Pas miratimit të rezolutës për ndalimin e lojërave të fatit, qeveria ka miratuar projektligjin për shfuqizimin e ligjit për lojërat e fatit. Nëse projektligji si i tillë miratohet edhe në Kuvend, atëherë do të ndalohen të gjitha lojërat e fatit. Në këtë vendim përjashtohet

Ramush Haradinaj, Kryeministër i Kosovës: “Lotaria e Kosovës mbetet pasi ajo është ndryshe. Të gjitha lojërat e tjera të fatit mbyllen. Kur kam thënë që po vij në qeveri për t’i kryer disa punë, ne këtë edhe po bëjmë. Çdo ligj e ka koston e vetë. Edhe ky ligj e ka koston e vet. Sa i përket vendeve të punës, jemi të gatshëm të shohim se çfarë do të ndodhë me ato vajza e djem të rinj që kanë punuar aty. Tash e ka parlamenti pjesën e vetë”.

Ndalimin e lojërave të fatit e ka kërkuar edhe kryetari i komunës së Suharekës. Ai ia ka dorëzuar peticionin me 11 mijë nënshkrime të qytetarëve kryetarit të Kuvendit, Kadri Veseli. Kërkesa për mbylljen e lojërave të fatit fillimisht nga partia opozitare LDK-ja e më pas e përkrahur nga parti të tjera politike ka ardhur pas dy rasteve të vrasjeve brenda objekteve të kazinove në Suharekë dhe në Lipjan. Ndryshe, kryeministri Haradinaj ka folur edhe për tërheqjen e Shqipërisë nga marrëveshja për heqjen graduale të kufirit me Kosovën. Ai e ka arsyetuar këtë me obligimet që ka marrë pas liberalizimit të vizave./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono