Kosovë, ish-kryeministri: Ngritja e ekipit negociator, dështim i qeverisë

22:43 | 23/12/2018

Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustafa e ka cilësuar të paligjshëm ekipin negociator për dialogun me Serbinë, duke deklaruar se ngritja e tij dëshmon pafuqinë e qeverisë për t’u angazhuar në këtë proces.

Në një ceremoni të mbajtur me rastin e 29-vjetorit të themelimit të LDK-së, Mustafa se ekipi i krijuar nuk mund t’i shitet Brukselit si grup uniteti, as qytetarëve të Kosovës dhe as opozitës së vërtetë.

Sipas Mustafës, LDK vazhdon të jetë e para në skenën politike kosovare, pavarësisht viteve të kaluara në pushtet. Më tej, Mustafa ka fajësuar qeverinë për dështimin në liberalizimin e vizave dhe ka paralajmëruar se LDK nuk do të mbështesë kurrë opsionin e korrigjimit të kufijve.

“Marrëveshja përfundimtare duhet të arrihet pa cënuar në asnjë formë sovranitetin e Kosovës. ajo duhet të bazohet në deklaratën e pavarësisë dhe të hapë rrugën për anëtarësim në organizatat ndërkombëtare”, ka shtuar Mustafa./abcnews.al


Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono