Kosovë, grevë në aeroportin e Prishtinës

21:57 | 21/08/201921:570

Punonjësit e aeroportit të Prishtinës kanë vijuar edhe të mërkurën grevën e tyre disa orëshe. Ata kanë kërkuar plotësimin e 5 kërkesave, që kanë të bëjnë kryesisht me pagat e tyre, për t’iu rikthyer punës. Ndërkohë, zëdhënësja e aeroportit ka deklaruar se greva nuk ka ndikuar tek fluturimet.

Ka vazhduar edhe sot greva e punëtorëve të aeroportit ndërkombëtar të Prishtinës. Punëtorët, të cilët kanë protestuar për rreth 6 orë radhazi, nuk do të ndalen derisa të plotësohen pesë kërkesat që kanë paraqitur.

“Injorimi i tyre ka vazhduar deri ditën e sotme. Me përjashtim të para dy ditëve është tentuar sipas fjalëve të menaxherëve, jemi ulë me biseduar dhe kërkesat tona me i diskutuar kanë thënë se nuk kanë autorizuar askënd të nënshkruajnë dhe nuk kanë obligim ta zbatojnë, ujë, çaj sa të doni keni dhe aty ka marrë fund gjithçka”.

Ndërsa zëdhënësja e Aeroportit të Prishtinës, Valentina Gara ka thënë se edhe përkundër grevës së punëtorëve nuk ka pasur asnjë vonesë në linjat e fluturimeve.

“Ne kemi pas të paralajmëruar grevën për sot, duke pasur parasysh që dje kemi pas pengesa në shtyrjen e punës e nga punonjës që nuk kanë qenë pjesë të grevës, sot janë paraparë të merren masa shtesë që janë ndërmarrë nga autoritetet relevante”.

Punëtorët e aeroportit kanë thënë se greva do të vazhdojë deri në realizimin e kërkesave të tyre. Ata kërkojnë: të paguhet rrezikshmëria në vendin e punës sipas ligjeve të punës në Kosovë, të bëhet nivelizimi i pagave, të paguhet përvoja e punës, të paguhen orët e punës gjatë fundjavës dhe të paguhet një shujtë ditore./ABC News Albania 24/7


Për t’u bërë pjesë e grupit klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI ABC NEWS ALBANIA: https://www.facebook.com/groups/AbcNewsAlbaniaGroup

Të lidhura

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono