Kosovë, certifikohen rekrutët e rinj të ushtrisë

16:30 | 09/08/201916:300

Në Kosovë janë certifikuar të premten rekrutët e rinj të ushtrisë. I pranishëm në këtë ceremoni, kryetari i Kuvendit Kadri Veseli ka deklaruar se ushtria kosovare nuk kërcënon askënd, por as do të lejojë askënd që ta cenojë. Ndërkohë, ai ka përsëritur se kufijtë e Kosovës mbeten të paprekshëm.

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, ka zgjedhur ceremoninë e certifikimit të rekrutëve të rinj të Ushtrisë së Kosovës, për t’iu kundërpërgjigjur Serbisë.

Ditë më parë shefi të Shtabit të Ushtrisë serbe, Millan Mojsilloviç, ka thënë se Serbia ka përkrahjen e ushtrisë ruse se si të veprojnë në situatën e Kosovës.

Por Veseli ka thënë se Kosova, nuk e kërcënon askënd por as nuk do të lejojë askënd të cenojë atë. Sipas tij, Ushtria e Kosovës është element i domosdoshëm i stabilitetit dhe paqes në rajon.

Kadri Veseli, kryetar i Kuvendit të Kosovës: “Ushtria e Kosovës është element kyc i stabilitetit dhe paqes në rajon. Ne nuk kërcënojmë askënd, por as nuk do të lejojmë askënd të cenojë lirinë dhe shtetin tonë”.

Ndërsa tha se kufijtë e shtetit të Kosovës janë  të paprekshëm.

Kadri Veseli, kryetar i Kuvendit të Kosovës: “Integriteti territorial dhe kufijtë e shtetit tonë janë të shenjtë dhe të paprekshëm”.

Kryeministri në dorëheqje Ramush Haradinaj nëpërmjet një statusi në Facebook ka shkruar se transformimi i FSK-së ushtri po merr krah.

Ndryshe, 337 pjesëtarë, 22 prej komuniteteve pakicë e kanë përfunduar me sukses trajnimin bazik 9 javor, dhe i janë bashkuar Forcës së Sigurisë së Kosovës. Kjo është gjenerata e parë e rekrutëve që i bashkohen FSK-së pas mandatimit me misionin e ri./ABC News Albania 24/7


Për t’u bërë pjesë e grupit klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI ABC NEWS ALBANIA: https://www.facebook.com/groups/AbcNewsAlbaniaGroup

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono