Kosovë, Berisha: Synojmë anëtarësimin e vendit në NATO

12:31 | 11/12/201912:310

Ministri i Mbrojtjes i Kosovës, Rustem Berisha, theksoi në një intervistë për “Abc News” synimin strategjik për të qenë anëtar me të drejta të plota në NATO.

“Kemi një bashkëpunim të mirë me të gjitha shtetet e rajonit që janë pjesë e NATO-s, por edhe me ato që aspirojnë të jenë pjesë e NATO-s. Synojmë që të rrisim angazhimin tonë në kuadër të këtij forumi të bëhemi anëtarë me të gjitha përgjegjësitë e plota që dalin nga Karta e Adriatikut. Brenda 1 viti kemi arritur rezultate pozitive në bashkëpunim edhe me partnerët tanë strategjik”, u shpreh Berisha.

Berisha tha se Kosova nuk do të përsërisë gabimet e vendeve të tjera në rrugën drejt anëtarësimit në Aleancën e Atlantikut të Veriut./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono