Kosovë, arrestohen 6 turq me urdhër të drejtësise së Ankarasë

11:36 | 29/03/2018

Policia e Kosovës ka deportuar 6 shtetasit turq, që u arrestuan ditën e sotme, pasi kërkohen nga drejtësia e Ankarasë. Kjo është raportuar nga agjencia e lajmeve “Anadollu”, që thekson se ata konsiderohen mbështetës të imamit Fetullah Gylen, thënë ndryshe kundërshtarit të Presidentit Erdogan.

Ata kanë mbërritur në Turqi, ku i janë dorëzuar drejtësisë. Të deportuarit janë drejtues të shkollave private në Kosovë që financohen nga fondacione gyleniste. Ata janë identifikuar si: “Xhihan Özkan, Kahraman Demirez, Hasan Gynakan, Mustafa Erdem, Osman Karakaya dhe Yusuf Karabina”. Ekstradimi i tyre është bërë me kërkesë të inteligjencës së Turqisë./abcnews.al


Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono