Kosova pjesë e Serbisë, harta në lëndën e qytetarisë që mësohet në klasat e 8-ta

15:55 | 22/11/201915:550

Harta ku Kosova paraqitet si pjesë e Serbisë në librin e Qytetarisë për klasat e teta ka ngjallur irritimin e prindërve, ndërsa pedagogët kërkojnë me tepër filtra për tekstet shkollore. Pas denoncimit të ish-kryeministrit Sali Berisha në facebook ministrja e Arsimit Besa Shahini e quajti  këtë një gabim të paqëllimshëm.

Në qytetarinë e klasës së tetë, ndodhet harta që Kosovën e paraqet pjesë të Serbisë. Teksti shkollor ka  autorë; Izela Tahsini, Elona Dhembo e Veronika Duci, botuar nga shtëpia botuese “Albas” që në vitin 2017 dhe përzgjedhur prej shumë shkollave nëntë vjeçare në vend.

Harta është pjesë dekoruese e faqes ku flitet për Evropën. Por çfarë mësojnë nxënësit e klasës së tetë në mësimin “Ne dhe Europa”?

Nxënësit na tregojnë se për Kosovën nuk mësojnë vetëm në shkollë.

Përfshirja e një harte të tillë ku Kosova është pjesë e Serbisë në tekstet shkollore ka irrituar prindërit  të cilët na tregojnë se shpesh janë të detyruar tu japin shpjegime fëmijëve për gabime në librat e shkollës.

Për pedagogun e gjeografisë në Fakultetin e Historisë dhe Filologjisë në Universitetin e Tiranës, Dhimiter Doko, ky është një gabimi i pafalshëm i autoreve dhe i shtëpisë botuese.

Komisioni përzgjedhës i teksteve shkollore në Ministrinë e Arsimit sipas profesor Dokos nuk mjafton. Ai mendon se në proces duhet të përfshihen dhe universitetet.

Harta e Kosovës si pjesë e Serbisë në qytetarinë e klasës së tetë u denoncua në facebook nga ish kryeministri Sali Berisha.

Po në facebook reagoi për këtë çështje ministrja e Arsimit Besa Shahini.  Shahini e quan këtë një gabim të paqëllimshëm ndërkohë bën të ditur se ka nisur kontrolli i teksteve shkollore.

Ky nuk është një rast i veçuar.  Pak ditë më parë kryeministri Edi Rama tregonte hartën e investimeve për sigurimin e  furnizimit  24 orë me ujë të zonave rurale përmes një video ku territori i Kosovës ishte lënë brenda Serbisë.

Shefi i qeverisë  korrigjoi videon megjithëkëtë ajo ngjalli reagime të ashpra në Kosovë./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono