Kosova pritet të shkojë në zgjedhje të jashtëzakonshme

21:00 | 02/08/201921:000

Kryeparlamentari Kadri Veseli i është përgjigjur kërkesës së Presidenti të vendit, HashimThaçi, i cili pers një shkrese zyrtare dërguar bartësit të koalicionit fitues të zgjedhjeve të fundit, Kadri Veselit, i ka kërkuar edhe zyrtarisht të propozojnë kandidatin e ri për ta mandatuar për formimin e qeverisë së Kosovës.

Veseli ka thëne se nuk ka mandatar të ri dhe se vendi duhet të shkojë në zgjedhje të jashtëzakonshme.

Kreu i PDK, Veseli ka thirrur të hënën mbledhjen e kryesisë së Kuvendit ku pikë e vetme e rendit të ditës është përgatitja për séance plenare për shpërbërjen e Kuvendit.

Ndërsa ambasadori i SHBA-së në Kosovë për disa orë sot ka qëndruar në zyrat e kryeparlamentarit Veseli.

Edhe Levizja Vetëvendosje  është për zgjedhje të reja.

Kryeministri në detyrë Ramush Haradinaj tha më herët se edhe AAK-ja është e interesuar të shpërbëje Kuvendin dhe se do t’i bashkohet mocionit për një gjë të tillë. Edhe LDK-ja gjithmonë është deklaruar se është pro zgjedhjeve të jashtëzakonshme , ndërkohë qe të shtunën mban Kuvendin Zgjedhor ku pritet të zgjidhet lideri i partisë./ABC News Albania 24/7

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono